Używanie wyłącznie szczoteczki do zębów

Nie istnieje taka szczoteczka, która potrafiłaby dotrzeć w każdy zakamarek naszego uzębienia. Zazwyczaj najmniej zadbanym rejonem są przestrzenie międzyzębowe, gdzie ze względu na anatomię, zalega najwięcej resztek pokarmowych. Aby dokładnie się ich pozbyć i uniknąć próchnicy, należy dodać do naszej codziennej rutyny stosowanie nici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych czy też irygatorów.

Szczotkowanie zębów z nadmierną siłą

Technika mycia zębów ma ogromny wpływ na stan naszego uzębienia. Szczotkując zęby codziennie z użyciem zbyt dużej siły, powodujemy stopniowe ścieranie powierzchownej warstwy szkliwa. W konsekwencji powstają nieestetyczne, niepróchnicowe ubytki w okolicy szyjek zębów, a także uciążliwe dla pacjentów nadwrażliwości zębiny.

Częste żucie gumy

Guma do żucia często ratuje nas w ciągu dnia gdy nie mamy pod ręką szczoteczki do zębów lub gdy jedynie chcemy odświeżyć oddech. Niestety nie jest to długotrwałe rozwiązanie, ponieważ guma nigdy nie zastąpi mycia szczoteczką, a używana zbyt często może wręcz przysporzyć wielu problemów zdrowotnych. Należą do nich rozrost mięśni żwaczy, problemy ze stawem skroniowo- żuchwowym czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe wynikające z zawartych słodzików i pobudzania wydzielania soków trawiennych drażniących śluzówkę.
Aby zachować umiar, nie należy żuć gumy dłużej niż 10-15 minut.

Przygryzanie twardych przedmiotów

Obgryzanie paznokci, gryzienie końcówek długopisów czy ołówków jest częstym, nieświadomym i niezwykle szkodliwym dla naszych zębów nawykiem. Regularnie powtarzany, prowadzi do już wcześniej wspomnianej utraty szkliwa i problemów z nadwrażliwością. Problem dotyczy również otwierania opakowań i butelek przy użyciu zębów. W trakcie tych czynności może dojść do pęknięcia czy też odłamania szkliwa, które osłania zębinę od środowiska zewnętrznego.

Mycie zębów bezpośrednio po posiłku

Od dziecka słyszymy, że zęby należy myć po każdym posiłku. Jest to oczywiście prawda, jednakże nie należy tego robić bezpośrednio po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnych produktów takich jak cytrusy, soki czy napoje gazowane. Wynika to z tego, że kwaśne pH sprzyja demineralizacji szkliwa i działa destrukcyjnie na twarde tkanki zębów. Szczotkując zęby zaraz po posiłku wcieramy kwasy i rozprowadzamy je po większej powierzchni. Właśnie dlatego powinniśmy wstrzymać się z myciem zębów około 60 minut po jedzeniu, aby w tym czasie ślina przywróciła neutralne i tym samym nieszkodliwe pH.

Zapisz się na wizytę!

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej lub mailowej.