Oferta Medyczna

Leczenie bruksizmu

Bruksizm to choroba psychosomatyczna, zaliczona do zaburzeń cywilizacyjnych. Objawia się nieświadomym zaciskaniem lub zgrzytaniem zębami.

Co jest powodem bruksizmu?

Na występowanie bruksizmu wpływa wiele czynników. Najczęstszym z nich jest stres i szybkie tempo życia.

Jakie są konsekwencje nieleczonego bruksizmu?

Nieleczony bruksizm powoduje bóle głowy, karku, mięśni żucia oraz zaburzenia funkcji stawu skroniowo–żuchwowego. Wpływa negatywnie na zęby, które w wyniku ścierania stają się krótsze, co zaburza proporcje twarzy. Prowadzi też do złamań i pęknięć szkliwa, uszkodzeń istniejących wypełnień zębów oraz uzupełnień protetycznych. Może też spowodować zwiększoną ruchomość zębów.

Jak leczyć bruksizm?

Bruksizm leczy się poprzez noszenie szyny relaksacyjnej i stosowanie toksyny botulinowej. Szyna to specjalna nakładka na górny bądź dolny łuk zębowy, której zadaniem jest ochrona zębów przed dalszym ścieraniem oraz rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie. Toksyna botulinowa blokuje działanie nadmiernie napiętych mięśni i znacznie podnosi skuteczność szyny relaksacyjnej w leczeniu bruksizmu. Zabieg jest mało inwazyjny, a efekt pojawia się najczęściej w ciągu 2 tygodni i utrzymuje do pół roku. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć.

Zapisz się na wizytę!

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej lub mailowej.