Istotnym elementem wpływającym na codzienne samopoczucie jest nieodpowiednio zbilansowana dieta i brak zachowania zasad zdrowego odżywiania. Nieregularne posiłki, przekąski bogate w duże ilości węglowodanów, niedobory makroelementów i witamin obniżają jakość codziennego życia, a w dalszej perspektywie wpływają na stan zdrowia każdego z nas. 

Wśród wielu powikłań nieprawidłowo zbilansowanej diety, wyróżnia się:

Zaburzenia funkcjonowania gospodarki glukozowo-insulinowej

Zaburzenia wydzielania insuliny oraz nietolerancja glukozy prowadzą do uczucia zmęczenia i osłabienia, często występujących po posiłkach. Charakterystyczny jest również „wilczy głód”, objawiający się nagłą potrzebą spożycia pokarmu o wysokiej zawartości cukru. Powszechnym objawem jest zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej wisceralnej w okolicy brzucha.

Niedobory pokarmowe

 

Niski poziom żelaza jest częstym stanem szczególnie występującym u kobiet. Najczęściej objawia się osłabieniem, bladością skóry, zmęczeniem, złym stanem włosów i paznokci. Ponadto mogą wystąpić problemy z koncentracją oraz gorsza tolerancja wysiłku fizycznego.

Niedobór witaminy D negatywnie wpływa na nasz nastrój i ogólny poziom energii. Ponadto może przyczyniać się do występowania nasilonego stanu zapalnego w organizmie, powodując złe samopoczucie i potęgując objawy chorobowe.


Choroby tarczycy

 

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy oraz wydzielania hormonów tarczycowych negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu – powodując ospałość, zmęczenie i uczucie wyczerpania. Dobry dietetyk kliniczny pomoże w zbilansowaniu diety i dobraniu indywidualnie do potrzeb pacjenta jadłospisu, który ureguluje procesy metaboliczne i ułatwi zmagania z chorobą.

 

Od czego zacząć?

W przypadku długotrwałego uczucia osłabienia organizmu, przewlekłego zmęczenia i obniżonej jakości życia codziennego istotnym jest skonsultowanie objawów we specjalistą. W prawidłowej diagnozie i leczeniu konieczna może okazać się współpraca dietetyka klinicznego, lekarza internisty i endokrynologa, która zagwarantuje holistyczne podejście do Twojego problemu. 

Zapisz się na wizytę!

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej lub mailowej.