Czym jest bonding?

Bonding to procedura stomatologiczna polegająca na zmianie kształtu i koloru zębów przy użyciu kompozytu stomatologicznego. Materiał ten dzięki swoim właściwościom umożliwia stworzenie indywidualnie dopasowanych licówek bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta.


Jak się przygotować do zabiegu?

Warunkiem wykonania licówek kompozytowych (bondingu) są zdrowe zęby, tkanki przyzębia czy też odpowiedni poziom higieny jamy ustnej. Ze względu na szereg przeciwwskazań uniemożliwiających osiągnięcie pożądanego efektu jedynie przy użyciu kompozytu, przed zabiegiem należy umówić się na konsultację, podczas której lekarz oceni stan zdrowia i wskaże kolejne kroki.


Zalety bondingu

Przy użyciu kompozytu lekarz dentysta jest w stanie całkowicie odmienić uśmiech nadając zębom nowy kształt oraz kolor. Możliwe jest również wizualne wyrównanie zębów, przykrycie przebarwień czy zamknięcie diastemy. Tym co wyróżnia licówki kompozytowe od rozwiązań protetycznych jest efekt widoczny po jednej wizycie, oszczędność zdrowych tkanek zęba oraz bardziej przystępna cena.


Wady bondingu

Licówki kompozytowe oprócz swoich licznych zalet posiadają również wady. Należy do nich między innymi trwałość kompozytu, która jest znacząco słabsza w porównaniu z licówkami ceramicznymi. Z tego względu bonding zwykle wymaga wymiany po 4-10 latach, a na czas ten bezpośrednio wpływa higiena jamy ustnej, dieta czy też mechaniczne uszkodzenia. Nie powinno się również wykonywać tego zabiegu u osób cierpiących na bruksizm, ponieważ kompozyt ulegnie starciu przy nadmiernym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. 


Przed podjęciem decyzji odnośnie zabiegu, zawsze zaleca się konsultację z doświadczonym specjalistą, który oceni stan zdrowia jamy ustnej i zaproponuje najlepsze rozwiązanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Zapisz się na wizytę!

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej lub mailowej.