Czy opryszczkę można wyleczyć?
Raz zakażona osoba staje się nosicielem wirusa do końca życia. Patogen przechodzi w stan uśpienia i „ukrywa” się w komórkach zwojów nerwowych a objawy choroby w postaci opryszczki ukazują się pod wpływem przewlekłego stresu, przemęczenia, osłabienia organizmu czy zmian hormonalnych.
Z tego względu leki, plastry czy maści stosowane w przypadku aktywnej postaci choroby przyspieszają jedynie gojenie i zapobiegają rozsianiu wirusa, ale nie powodują jego całkowitego pozbycia się z organizmu.
Opryszczka a wizyta u dentysty
Opryszczka wargowa jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania jakichkolwiek procedur w gabinecie stomatologicznym, medycyny estetycznej czy też kosmetycznym. Podczas takich zabiegów istnieje duże ryzyko pęknięcia pęcherzy i rozsiania wirusa po twarzy i jamie ustnej. Dodatkowo aktywna opryszczka stanowi źródło zakażania dla pracowników gabinetu.
Jeśli przed zbliżającą się wizytą u dentysty odczuwasz już pierwsze objawy choroby takie jak swędzenie, pieczenie czy mrowienie w okolicy warg, powinieneś powiadomić o tym swojego stomatologa. Z wszelkimi zabiegami w obrębie głowy i szyi należy wstrzymać się do momentu całkowitego zagojenia zmiany chorobowej.
Zapisz się na wizytę!
Zapraszamy do rejestracji telefonicznej lub mailowej.
+48 608 550 460